Всеки човек, с раждането си още, носи своята гениалност! Почти всеки!
Един композира или пее прекрасно, друг рисува или скулптира, трети реди абстрактните букви в поезия или проза,....а ние следваме разума на човека и обединявайки го с гениалността на всеки от нас, създаваме абстрактното творчество на архитектурата.
“Изящното изкуство е изкуство на гения. Гений е талантът / природната дарба /, който дава правилото на изкуството……гений е вродената душевна заложба / ingenium /, чрез която природата дава правилото на изкуството - казва Кант / 1724-1804 г. / в „Дедукция на чистите естетически съждения“/ прев. Г. Дончев….
“ Геният е талант да се създава онова, за което не може да се даде едно определено правило, той не е умение да се извърши онова, което може да се научи, според някакво правило, следователно оригиналността трябва да бъде първото му качество,……
неговите произведения трябва да бъдат същевременно за пример, т.е. образцови, следователно самите те не трябва да се пораждат чрез подражание, но….трябва да служат за мерило или за правило за преценяване на други…..
Сам геният не може да опише или да посочи научно, как създава произведението си…..и създателят на едно произведение, което той дължи на своя гений, не знае как се намират, как са дошли в него идеите за това произведение, а също, че не е в негова власт да измисля произволно или планомерно такива идеи……
Геният трябва да се противопоставя изцяло на духа на подражанието. А тъй като, научаването не е нищо друго освен подражание, най-голямата способност, учеността като ученост, не може да се смята за гений. Но, когато, все пак, един човек мисли или / твори /поетизира сам, а не само схваща това, което са мислили други, нещо повече, дори изнамира нещо за изкуството и науката, все пак и това още не е истинско основание да наречем гений един такъв, често велик ум…..
За преценяването на красиви предмети като такива се изисква вкус, а за самото изкуство, т.е. за създаването на такива предмети, се изисква гений……Имануел Кант, из „Критика на съдната способност“
„Всички ние изобщо не бихме съществували без гениалност. За всичко е нужен гений. А онова, което обикновено наричат гений, е гений на гения“ – пише Новалис / 1772-1801 / „Естетически фрагменти“. /
………………………………………..
Богатствата на тяхното богатство се отличават от обикновената човешка гениалност. Някои притежават няколко „обикновени“ гениалности и във всяка една превъзхождат, с всяка една, се отличават от другите – и пеят, и композират, и пишат и рисуват, машини измислят и откриват всякакви неоткрити неща.
…………………………………………
За да стане архитект, човек трябва да притежава всичките, но най-важното е да носи своето благодатно и услужливо въображение, което да му дава възможност да се обучава и непрекъснато да се развива, ползвайки и усъвършенствайки в различни степени всяко едно от тях, тъй като ги претворява с човешкия си разум! Той трябва да се научи да вижда невидимото и с благородния си усет да твори, съобразно мярката на човека и неговият дух.
Гениите сред архитектите личат отдалеч с творчеството си и с прекрасните си творения - плод на всичките им гениалности. Те не копират, а творят, измислят! Не подражават, защото творческата им мощ ги крепи, насочва, мотивира и отрича подражанието и кражбата!
……………………………………………………………….
Вижте, разнообразния архитектурен пейзаж по бул. „България“ и особено възторжените постижения по бул. “Цариградско шосе“ след 8-ми километър, след бившата караулка, ако помните, къде беше! Не ви задължавам да видите постиженията, наредили се по източната страна на „Ботевградско шосе“ и да си губите времето! Отлични, открояващи се разнородни архитектурни творби, но не ми харесват в техния градоустройствен хаос и затова ви призовавам да видите „другите“!
Гордост ме обзема, национална гордост!
Заслужена – заради тях! Те са дело на гении и всички ние трябва да се гордеем с нашите творци и с техните гениални творения!
Михаил Петков /
Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.
/ 26-28. 08. 2015 г.
|