Министър Данов запозна присъстващите с намеренията да се инициират промени в инвестиционното проектиране, които да дадат възможности за развитие в условията на криза, част от коита са:
- Създаване на условия за усвояване на Европейските фондове с изработване на Предпроектни проучвания ( в рамките на 1% от СМР), с предимно социална насоченост и обществено значими, с помощта на НПО и Камарите, така, че когато се отворят програмите на Европейския съюз да сме готови, по примера на държавите, които имат значителен успех в дела на реализациите. До сега те са в рамките на тревожните 15%-17%.
-Кредитиране и възстановяване по фондовете JESIKA, JERIMI, FLAG и др.
-За младите, да се поемат осигуровките до 29 годишна възраст.
-Отваряне на работни места в ниското строителство, където не се изисква значителен специализиран труд.
-Засилване на конкурсното начало, с оглед качеството на продукта и в полза на обществото.
-Приближаване на търговете в инвестиционния процес до европейската практика.
-Избягване на концентрацията на държавните поръчки и създаване на условия за прозрачност и предварителна информираност.
-Въвеждане на новите стандарти, като БИН-технологии, ГИС, фасилити мениджмънт и др, за дигитална България.
-Прекратяване на практиката за проектиране на парче и създаване на условия за комплексно и хармонично изграждане на средата за обитаване.
-За повишаване ролята на експертизата, връщане на Висшия експертен съвет и използване на възможностите на неправителствения професионален бранш.
-Регламентиране ролята и отговорностите, вкл. финансови на Главния проектант (архитект или инженер), от начало до край на целия цикъл на инвестиционния процес, така, както е в добрите практики в ЕС и по света.
-Съкращаване на времето за процедури за гражданите и бизнеса.
-ДНСК да има предимно превантивен характер, за недопускане на незаконно строителство, защото рушенето на сгради е загуба за обществото ни като цяло.
-Усъвършенстване на нормите, така, че Проекта да е Закон.
- Малките фирми в бранша, които искат да излизат на външните пазари, да имат държавна подкрепа.
-Да се стимулира износа на проектна продукция „он лайн“, така, че младите да остават в България.
-Да се засили социалната политика на Съюзите и Камарите, както и нивото на обучение.
На срещата бяха зададени значителен брой въпроси и изказани мнения за подкрепа на тази политика. Това е защото реалния неправителствен сектор и на браншовите организации , който е значителна част от гражданското общество, предимно е зает със създаването на продукт, но като цяло е за развитие, от което печелят всички и най-вече обществото .
|