КАБ София´
НОВИНИ | NEWS
КАК ДА СТАНА ЧЛЕН
ЗА НАС | ABOUT US
РЕГИСТЪР | REGISTER
КАЛКУЛАТОР | CALCULATOR
ДОГОВОРИ | CONTRACTS
ГЛАВНИ АРХИТЕКТИ
КОНТАКТИ | CONTACTS
ВРЪЗКИ | LINKS
 




feed-image RSS FEED
Банер
КАБ София
Регистр. номер в КАБ:
Парола:
Забравена парола? Инструкция
Съобщения
КАБ СОФИЯ-ГРАД НАГРАДИ ДИПЛОМНИ ПРОЕКТИ ОТ ЛЕСОТЕХНИЧЕСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ ЗА 2026
Четвъртък, 21 Май 2026 15:30
702838440 1004513675429581 1300816867636711161 n 1

КАБ София-град, Ландшафтни архитекти, връчи отличия на дипломанти от випуск 2026 на Лесотехнически Университет. Церемонията по дипломиране на абсолвентите се проведе на 19 май 2026.

КАБ София-град, бе представлявана от доц. д-р ланд.арх. Веселин Рангелов – зам.-председател на Съвета на Колегията и ланд.арх. Десислав Евлогиев – председател на Колегия „Ж“ – Ландшафтни архитекти към Съвета на Колегията, които отправиха изявления към дипломантите. Ланд.арх. Евлогиев връчи награди и 3 отличителни грамоти.

Наградени бяха:

ланд.арх. Ивана Валериева Коларова,

Дипломен проект: "Резиденция за възрастни хора „Belchin village“, с. Белчин"

ланд.арх. Симона Пламенова Борисова,

Дипломен проект: "Реконструкция на парк „Бедечка“, гр. Стара Загора"

ланд.арх. Мерлин Нихат Неждет,

Дипломен проект: „Екопарк „Потопената църква“, с. Виден, общ. Павел Баня“

Lesotehnicheski1
Lesotehnicheski2
Lesotehnicheski3
 
КАБ СОФИЯ-ГРАД НАГРАДИ ДИПЛОМНИ ПРОЕКТИ ОТ УАСГ ЗА 2026
Четвъртък, 21 Май 2026 15:27
UASG-nagr15-2026b 1

КАБ София-град отличи дипломанти от випуск 2026 на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Церемонията по дипломиране на абсолвентите от архитектурния факултет се проведе на 15 май 2026 в аула “Максима”.

Наградени бяха:

арх. Анна Георгиева,

Дипломен проект: „Център по експериментално и съвременно изкуство“,

Катедра: „Архитектурни конструкции“,

Ръководител: арх. Емил Драганов

арх. Есра Саидова,

Дипломен проект: „Научно-изследователски и производствен център за регенеративна медицина и биотехнологии“,

Катедра: „Индустриални сгради“,

Ръководител: доц. д-р арх. Стефан Аспарухов

Консултант: проф. д-р Милена Георгиева, молекулярен биолог (БАН)

арх. Йоанна Дрънгова,

Дипломен проект: „Център по спелеология в Родопите“,

Катедра: „Обществени сгради“,

Ръководител: гл. ас. д-р арх. Антония Илиева

арх. Христо Ангелов,

Дипломент проект: „ARCTIC VERDICT – Затвор в Нуук, Гренландия“,

Катедра: „Жилищни сгради“,

Ръководител: доц. д-р арх. Евгения Димова-Александрова

урб. Гергана Петкова,

Дипломен проект: “Интегриран подход за развитие на парк “Въртопо” в пространствената структура на град София“,

Архитектурен факултет, специалност: „Урбанизъм“,

Ръководители: доц. д-р арх. Милена Ташева-Петрова, д-р урб. Мила Йолова

 
Нова организация на приемното време в Направление „Градско планиране и развитие“ от 14 май 2026 г.
Вторник, 12 Май 2026 12:09
Opera Snapshot 2026-02-23 142524 nag.sofia.bg

Уважаеми колеги,

Препращаме Ви публична информация във връзка нова организация на приемното време в Направление „Градско планиране и развитие“, която ще позволи от 14 май 2026 г. гражданите и професионалната общност да имат възможност за среща директно с експертите, които обработват техните преписки.

С новата организация се предоставя възможност за среща с конкретния експерт, на когото е разпределена съответната преписка.

Наред с това Направление „Градско планиране и развитие“ въвежда и възможност за електронно проследяване на административните преписки чрез своя електронен портал. Това ще позволи при необходимост гражданите и проектантите да си записват час за среща именно с експерта, който обработва техния случай.

Срещите със служителите ще се провеждат всеки четвъртък от 13:00 до 17:00 часа.

Записването на час ще се извършва чрез електронния портал на Направлението.

Пълният текст на новината тук: https://nag.sofia.bg/Pages/SinglePublication/tUzQrc-ALc4%3d 

Може да се запознаете и със Заповед № САГ26-РД56-13/05.05.2026 на заместник-кмета на Столична община - относно приемно време: условия и график, тукhttps://nag.sofia.bg/FileBrowser/File?path=esoft.portal%2FUKAZANIA%2FSAG26-RD56-13.pdf

 
Покана за изложба карикатури на художника Борис Димовски - 20.03.26г, 18:30, ЦДА
Вторник, 17 Март 2026 18:44
Pokana-20-03-2026

БОРИС  ДИМОВСКИ – Изложба с карикатури и албум

във връзка с честване 100 годишнината от рождението на Борис Димовски

Pokana-20-03-2026

 
Предложение от УС на КАБ за промяна в УСТАВА. За обсъждане от членовете на Регионалната колегия на предстоящите общи събрания на АК и РК, 09-21 март
Петък, 06 Март 2026 18:20
kab logo3
Уважаеми колеги,

Във връзка предстоящите общи събрания на Архитектурните колегии и Регионална колегия София-град от следващата седмица и съгласно изпълнение на решение на Управителния съвет на КАБ, взето на редовно заседание, проведено на 20.02.2026 г., Ви изпращаме приложените документи: 

Проект за изменение и допълнение на Устава ще намерите тук: https://mcusercontent.com/dcc49bfff94df9216a52456fa/files/01a26857-35d8-1be0-c1ab-45b664d6decc/USTAV_izmeneniq_2026.pdf

Мотиви тук: https://mcusercontent.com/dcc49bfff94df9216a52456fa/files/727af18e-16a3-1211-6de2-42ad6ab2dafa/Motivi_kym_izmeneniq_2026.pdf

С молба, всеки заинтересован да изрази мнение и предложение на ОС на АК и РК.
График на провеждане на събранията на АК и РК ще намерите тук:
 https://kab-sofia.bg/novini/saobshteniya-2/6092-pokana-za-obshti-otchetni-sabraniya-na-kab-rk-sofiya-grad-0903-21032026g-tzda 

От Ръководството на КАБ София-град

 
Професионална среща между Софийската архитектурна колегия и арх. Любо Георгиев
Петък, 06 Март 2026 18:11
01-05-mart
Уважаеми колеги,
По покана на КАБ РК София-град и Софийските дружества на САБ, вчера бе проведена професионална среща между Софийската архитектурна колегия и арх. Любо Георгиев – зам.-кмет с направление „Градско планиране и развитие“ и вр.и.д. главен архитект на СО – арх. Боян Недев.
 
Целта на срещата бе обсъждането на важни и все по-актуални въпроси, свързани с дейността на Колегията:
• Начин на работа и взаимодействие на новата структура с архитектурната колегия;
• Приемното време, работата на Експертния съвет по устройство на територията, както и взаимодействието с районните администрации;
• Осигуряване на приемственост в установената практика по прилагане на нормативните изисквания към проектите в съответствие с указанията на МРРБ и съдебната практика;
• Провеждане на архитектурни конкурси и обществени поръчки за проектиране по ЗОП;
•Взаимодействие със съгласувателни институции на територията на СО (становища на Софийска вода и др.);
• Регистър на плановете за служебно възлагане по чл. 16 след решение на ОЕСУТ;
• Необходими промени в съществуващи наредби на СО;
• Дигитализация и електронно предаване на проекти;
• Приоритетите, които ще бъдат предприети до края на мандата;
• Ще има ли промяна в правомощията и отговорностите на служителите на Направление „Градско планиране и развитие“?;
•Как ще се осъществява контролът на инвестиционното проектиране и опазването на културното наследство?;
• Как ще се гарантират нуждите на устройството на територията при цялостни устройствени планове?
От своя страна зам.-кмета арх. Георгиев изложи своите виждания за приоритетите в работата на новото Направление:
• Постепенно преминаване към цялостни устройствени планове, при които балансът в развитието на територията е водещ принцип;
•Подчертаване на водещата роля и професионалната отговорност на проектантите при изработването на инвестиционните проекти;
•По-строг контрол върху озеленяването, включително използване на законовите възможности за контрол и след въвеждане на сградите в експлоатация;
• Прилагане на изискванията за отстояния за жилищни сгради и при проекти със смесена функция, в които се предвиждат жилища;
•Оптимизация и дигитализация на административните процедури.
КАБ София-град вярва, че чрез активно партньорство между професионалната общност и общинската администрация можем да гарантираме по-добро планиране, качествена градска среда и устойчиво развитие на София.
01-05-mart
02-05-mart
03-05-mart
04-05-mart
05-05-mart
06-05-mart
07-05-mart
 
Покана за професионална среща между членовете на КАБ и САБ и арх.Любо Георгиев - зам.-кмет на СО, 05.03.2026 (четвъртък), 18:00 ч.,Зала 1,ЦДА
Четвъртък, 26 Февруари 2026 18:06
kab logo3
П О К А Н А
 
Уважаеми колеги,

КАБ София-град и Софийските дружества към САБ кани своите членове на инициираната и организирана от нас професионална среща между Софийската архитектурна колегия и арх. Любо Георгиев - зам.-кмет по Направление "Градско планиране и развитие", която ще се проведе на 05 март 2026 (четвъртък) от 18:00 часа, в Зала 1 на ЦДА, ул.Кракра 11.

Ще се разгледат и обсъдят следните теми и въпроси:

Теми:

- Начин на работа и взаимодействие на новата структура с архитектурната колегия;
- Начин на работа на заседанията на ОЕСУТ и липса на такъв за зелената система на столичния град;
- Мерки за гарантиране на установеното приемно време и неговото спазване от страна на администрацията;
- Осигуряване на приемственост в установената практика по прилагане на нормативните изисквания към проектите в съответствие с указанията на МРРБ и съдебната практика;
- Взаимодействие с районните администрации;
-Провеждане на архитектурни конкурси и обществени поръчки за проектиране по ЗОП;
- Взаимодействие със съгласувателни институции на територията на СО (становища на Софийска вода и др.);
- Регистър на плановете за служебно възлагане по чл. 16 след решение на ОЕСУТ. Осигуряване на бюджет за нови планове;
- Необходими промени в съществуващи наредби на СО;
- Дигитализация и електронно предаване на проекти;

Въпроси:

-Как смятате с цялостни планове да удовлетворите нуждите на устройството на територията на места, където има влезли в сила планове с преобладаващо регулиране, но не цялостно?
-Ще бъде ли обвързван цялостния план с обещетение на собствениците за изграждане на инфраструктурата и как ще се обвърже с бюджета на СО?
-В новата структура ще бъдат ли вменени задължения на отделни експерти да отговарят за районите на София?
-Как смятате да реализирате изработената от Вас и екипа Ви „Визия за София" за времето, което остава от мандата Ви на зам.-кмет?
-Кои са приоритетите (ясни ли са или предстои изясняване), освен заявените промени в планирането – обединяване на Устройственото и Инфраструктурното планиране?
-Контролът на инвестиционното проектиране по досегашния начин ли ще бъде или се предвиждат промени?
-Кой и как ще контролира и управлява градската публична среда и опазването на културното наследство – ще има ли ясни и прозрачни правила?
-Какво включва понятието Развитие на градското планиране – какво визира?
-Ще се ползват вече съществуващите общински структури или ще се създават нови, ще се обучат ли старите кадри, как се предполага провеждането на новата стратегия за Устойчиво Градско планиране, развитие и контрол при заявеното неувеличаване на администрацията?


Заповядайте да зададете Вашите въпроси и да чуете визията на арх. Георгиев за развитието на гр.София и проблемите, свързани с практикуването на професията!
 

От Ръководството на КАБ София-град
 
Приемно време в Направление "Градско планиране и развитие"
Понеделник, 23 Февруари 2026 14:41
Opera Snapshot 2026-02-23 142524 nag.sofia.bg
Уважаеми колеги,
Във връзка многократни запитвания от Ваша страна, свързани с неясноти за приемното време на Направление "Градско планиране и развитие" (НГПР), Ви изпращаме линк с последна информация от Направлението относно възможностите за записване за прием:
От Ръководството на КАБ София-град
 
Покана представяне на книгата на Николай Хайтов "Кой и защо унищожи гроба на Васил Левски"
Понеделник, 16 Февруари 2026 13:52
ПОКАНА 4 1

Уважаеми колеги,

Съюз на архитектите в България, Сдружени софийски архитекти, Клуб на пишещите архитекти "Акад.Николай Хайтов" и Фондация "ПАМЕТ", Ви канят на представяне на книгата "Кой и защо унищожи гробa на Васил Левски", от акад.Николай Хайтов.

Дата: 20.02.2026 (петък)

Място: ЦДА, ул.Кракра 11

Час: 18:00 часа

Лектори: арх. Людмил Леонидов и арх. Здравец Хайтов

От 19:30 часа - музика на живо на по чаша вино


Изданието на Фондация "ПАМЕТ", включва воденият личен дневник на писателя и извадки от предизвиканата през 1989г. от него, "Ретроспективна проверка" на Комитета за държавен и народен контрол!

ПОКАНА 4 1
 
Покана за Общи отчетни събрания на КАБ РК София-град – 09.03.-21.03.2026г, ЦДА
Четвъртък, 29 Януари 2026 12:05
GRAFIK-2026

Уважаеми колеги, членове на КАБ РК София-град,

Във връзка решение на Управителен съвет от 28.11.2025г. за свикване на XXV-то редовно Общо отчетно събрание на Камарата на архитектите в България (КАБ) на 23,24 и 25 април 2026 г.,  хотел „Wave resort", между Поморие и Ахелой,

Съветът на Регионална колегия София-град, на основание чл. 27, ал. 4 от Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране във връзка с чл. 40, ал. 4 и 5 от Устава на КАБ, свиква редовни Общи отчетни събрания на:

- Архитектурните колегии

- Регионална колегия София-град,

които ще се проведат присъствено в ЦДА(САБ), ул.Кракра 11, ет.1. По-долу може да се запознаете с подробно описаните график и проект на дневен ред и регламент.

Обръщаме внимание, че делегатите за Общото отчетно събрание на Регионална колегия София-град на 21 март и Общото отчетно събрание на КАБ края на април – се избират на Общите отчетни събрания на Архитектурните колегии.

Г Р А Ф И К 

GRAFIK-2026

Общо отчетно събрание на Архитектурна колегия „А" – 09 март (понеделник) 2026, ЦДА(САБ), ул.Кракра 11, ет.1, Зала 1, 17:00 часа

Общо отчетно събрание на Архитектурна колегия „Б" – 19 март (четвъртък) 2026, ЦДА(САБ), ул.Кракра 11, ет.1, Заседателна зала, 17:00 часа

Общо отчетно събрание на Архитектурна колегия „В" – 10 март (вторник) 2026, ЦДА(САБ), ул.Кракра 11, ет.1, Зала 1, 17:00 часа

Общо отчетно събрание на Архитектурна колегия „Г" – 16 март (понеделник) 2026, ЦДА(САБ), ул.Кракра 11, ет.1, Зала 1, 17:00 часа

Общо отчетно събрание на Архитектурна колегия „Д" – 11 март (сряда) 2026, ЦДА(САБ), ул.Кракра 11, ет.1, Заседателна зала, 17:00 часа

Общо отчетно събрание на Архитектурна колегия „Е" – 18 март (сряда) 2026, ЦДА(САБ), ул.Кракра 11, ет.1, Зала 1, 17:00 часа

Общо отчетно събрание на Архитектурна колегия „Ж" – 17 март (вторник) 2026, ЦДА(САБ), ул.Кракра 11, ет.1, Зала 1, 17:00 часа

Общо отчетно събрание на Регионалната колегия – 21 март (събота) 2026, ЦДА(САБ), ул.Кракра 11, ет.1, Зала 1, 09:30 часа

Очаквайте допълнително материали за събранията.

*На kab.bg в регистър/членове на КАБ, може да проверите в коя Архитектурна колегия сте, ако не сте сигурни.

При липса на кворум към началния час – 17:00 часа (за събранията на Архитектурните колегии) и 09:30 часа (за събранието на Регионалната колегия), Общите събрания ще започнат един час по-късно, за да може да се проведат редовно, независимо от броя на присъстващите.

За повече информация и в случай, че не може да присъствате на събранието на Архитектурната колегия, моля да се свържете с нас на: 0888 301 413 и Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.

От Ръководството на КАБ РК София-град

ПРОЕКТ

ДНЕВЕН РЕД

на Общите отчетни събрания по Архитектурни колегии

09.03.2026г.-19.03.2026 г.; 17:00 ч., ул.Кракра 11, ЦДА

1. Обсъждане и приемане на отчет за дейността през 2025г.

2. Избор на делегати за Общо събрание на РК София-град на 21.03.2026г. и на Общо събрание на КАБ на 23.04.-25.04.2026г.

3. Oсъждане на предложения за изменения на Устава.

4. Предложения за решения на Общото събрание на Регионална колегия София-град

5. Р а з н  и

ПРОЕКТ

ДНЕВЕН РЕД

НА XXV-то ОБЩО ОТЧЕТНО СЪБРАНИЕ

НА КАБ РК СОФИЯ-ГРАД

21.03.2026г. – 09:30 ч.

1. Обсъждане и приемане на отчет за дейността на Съвета на РК София-град за 2025г. Обсъждане и приемане на финансов отчет за изпълнение на бюджета за 2025г.

2. Освобождаване от отговорност на Председателя и членовете на Съвета за 2025г.

3. Обсъждане и приемане на проекто-бюджет за 2026г.

4. Обсъждане на предложения за изменения на Устава.

5. Приоритети на РК София-град за 2026г. – план-програми по дейности, дискусия, предложения.

6. Предложения за решения на Общото събрание на Регионална колегия София-град.

7. Р а з н и

ПРОЕКТ

РЕГЛАМЕНТ

НА XXVте ОБЩИ ОТЧЕТНИ СЪБРАНИЯ НА РК СОФИЯ-ГРАД КЪМ КАБ

1. Общото събрание е редовно, ако присъстват 2/3 от делегатите. При липса на кворум Общото събрание се отлага с един час, след което се провежда и се смята за редовно, независимо от броя на присъстващите делегати. Общото събрание се води от Председателя на Съвета на АК или РК, а в негово отсъствие - от негов заместник. Водещият дава и отнема думата за изказвания.

2. Решенията на Общото събрание се вземат с обикновено мнозинство –  гласували със „за" повече от половината от гласувалите.

3. Изказвания по конкретен въпрос по същество – еднократно  3 минути. Изказванията се правят по реда на заявяване.

4. Реплики и допълнения по конкретен въпрос по същество – еднократно 2 минути. Изказванията се правят по реда на заявяване.

5. Процедурни предложения – 1 минута. Процедурните предложения се гласуват след постъпването им с явно гласуване с обикновено мнозинство.

6. Не се допускат изказвания и предложения извън разглежданата в момента точка на дневния ред.

7. Предложенията за решения на ОС се формулират задължително писмено и се завеждат по реда на тяхното постъпване преди устното изказване на Председателя на Комисията по решенията на ОС.

8. Право на глас имат само редовно избрани делегати от Общите събрания на съответните Aрхитектурни колегии.

9. Явното гласуване се извършва с делегатска карта или с електронна система за гласуване. При необходимост, ръководството на РК и председателите на АК могат да поискат контролно ръчно преброяване. Гласуването за Председател и членове на Съвета на Архитектурната колегия и на Регионалната колегия се извършва тайно – с бюлетина срещу подпис.

 

 
Още статии...


Страница 1 от 69
Copyright © 2026 КАБ РК София-град
created by Optimall Solutions